שאלות ותשובות בנושא אסבסט

האסבסט הוא שם כולל לקבוצת מינרלים טבעיים בעלי מבנה גבישי בצורה של סיבים דקים, ארוכים ונפרדים הנבדלים זה מזה בהרכבם. מתוך 6 סוגים רק 3 מסכנים את האדם. החומר נמצא בטבע ובפנים הבית וחושף אותך למחלות נשימה קשות שחלקן עלולות להסתיים במוות.

האסבסט הוא שם כולל לקבוצת מינרלים טבעיים בעלי מבנה גבישי בצורה של סיבים דקים, ארוכים ונפרדים, הנבדלים זה מזה בהרכבם. האסבסט נחלק לשתי קבוצות מינרליות: קבוצת הסרפנטין הכוללת את האסבסט הלבן (קריזוטייל), וקבוצת האמפיבול הכוללת את האסבסט הכחול (קרוסידולייט) והאסבסט החום (אמוסייט). סיבי אסבסט מקבוצת הסרפנטין מופיעים בצורה קמורה ומעוגלת, והם בעלי גמישות. לעומתם סיבים מקבוצת האמפיבול הם בעלי יכולת שבירה גבוהה, ומופיעים לרוב בצורה של מחטים.

בעבר לא ידעו על הסכנות הנובעות משימוש בחומר זה ולכן נעשה בו שימוש ביד חופשית. היום, לאחר שנים של מחקרים המוכיחים כי חשיפה לאסבסט מסכנת את האוכלוסייה וחושפת אותה לבעיות נשימה, מחלות שונות ואפילו מוות – נאסר השימוש בו.

החקיקה בארץ בנושא אסבסט מעוגנת בחוק באמצעות תקנות לבטיחות בעבודה, גיהות תעסוקתית ובריאות הציבור התשמ"ד 1984. התקנות מגדירות אסבסט כאבק מזיק לבריאות העלול לגרום למחלות ריאה. בשנת 2005 אסר האיחוד האירופאי כל שימוש – ייצור, חציבה ועיבוד של באסבסט.

כוון שחומר זה מוגדר כחומר מסוכן, אסור להסירו ללא צוות מקצועי ומיומן. המומחים שלנו משתמשים בציוד מיגון מיוחד בעת הסרת האסבסט ומפנים אותו במכלים סגורים ואטומים המיועדים לפינוי פסולת מסוכנת.

 

כן. מחקרים מצאו כי חשיפה לאסבסט מעלה את הסיכון לחלות בסרטן הריאות ומחלות שונות של מערכת הנשימה שחלקן הסתיימו במוות.

רוצה לדעת יותר? לא מצאת את התשובה לשאלתך? 

מוזמנים לשלוח לנו את השאלה ונחזור אליכם בהקדם,
ניתן גם לחייג אלינו למספר- 1-700-50-50-54  ונשמח לענות בסבלנות ומקצועיות.

×
דילוג לתוכן