סקר בטיחות קרינה בעבודה

בדיקת קרינה למשרדים, לחברות ולמפעלים

סקר בטיחות קרינה בעבודה – לאור העובדה שאנו שוהים שעות רבות במקום העבודה שלנו, חשיפה ממושכת לקרינה חריגה עלולה לפגוע בבריאותנו ואף מהווה גורם אפשרי למחלת הסרטן. סביבת העבודה שלנו עשויה להכיל שדות קרינה מסוכנים בשל כמות המכשור המשרדי הרב המצוי בה, תשתיות החשמל כגון: לוחות חשמל , חדרי שנאים כבלי חשמל המקיפים אותנו מכל עבר כמו כן באזור מתחמי העבודה מצויות המון אנטנות סלולריות של כל חברות התקשורת. 

אנו ב"גלית – החברה לאיכות הסביבה", מתמחים בהתאמת הבדיקה למקום העבודה בין אם יש לכם משרד קטן, חברה גדולה או מפעל אנו יודעים להתאים את סקר בטיחות הקרינה למקום העבודה שלכם. ביצוע סקר בטיחות קרינה מבוצע על פי נהלי המשרד להגנת הסביבה ומשרד העבודה. חברתנו בעלת וותק של יותר מעשרים שנים, מעסיקה בודקים מוסמכים בעלי ניסיון רב המצוידים במכשירי בדיקה מכוילים מהטובים בעולם על מנת שתקבלו את השירות הטוב והמדויק ביותר.

השירות שלנו כולל:

 • יחס אדיב עם המון סבלנות.
 • הגעת בודק מוסמך לקרינה אלקטרומגנטית (מהנדס) מהמשרד להגנת הסביבה למקום העבודה שלכם לביצוע סקר בטיחות הקרינה.
 • ביצוע מדידות ובדיקות קרינה אלקטרומגנטית: ELF – שדות מגנטיים וחשמליים ליד אזורי הישיבה והשהייה של העובדים וכן בסמוך למקורות חשמל.
 • ביצוע מדידות קרינה אלקטרומגנטית: RF – תדרי רדיו ואנטנות סלולריות.
 • הבדיקה כוללת חקירה יסודית של כל מקורות הקרינה האפשריים: חדרי חשמל, שנאים, תעלות חשמל, ארונות חשמל, ציוד חשמלי, אנטנות סלולריות, חדרי תקשורת ו-WiFi.
 • הגשת דו"ח מסכם, בפורמט ועל פי נהלי המשרד להגנת הסביבה, הכולל : עמודת תקן, משמעות ממצאי הבדיקה באתר הנבדק,תמונות, טבלאות וניתוח התוצאות.
 • הערכת סיכונים והמלצות לפתרונות כגון מיגון קרינה מארונות חשמל ועוד.
 • הדו"ח קביל בבית המשפט וניתן להעבירו לגורמים חיצוניים כגון העירייה, חברת החשמל, בעלי המבנה), על מנת שאלה יטפלו בבעיה.

לפרטים נוספים והזמנות חייגו: 1-700-50-50-54

משרד

פרטים נוספים על הבדיקה ואודותינו:

שאלות ששאלו אותנו בנושא סקר בטיחות קרינה בעבודה:

מדוע חשוב לבצע סקר בטיחות קרינה בעבודה?

ביצוע סקר בטיחות קרינה בעבודה חשוב בשל העובדה שמדובר לרוב בחללים המכילים מכשירי חשמל רבים כגון מחשבים, מדפסות ופקסים. אותם מכשירים (המפיצים קרינה, בדומה לכל מכשיר חשמלי) נתמכים בהתאם בתשתיות חשמל מרובות וחדרי תקשורת, שעשויים להגדיל את רמות הקרינה בסביבת העבודה ולסכן את בטיחות העובדים. במקרים רבים מצאנו חללים בהם העובדים שהו בסמיכות למקור קרינה חריג בשל "קיר גובל" (קיר/תקרה/רצפה אשר מכילים מעברו השני לוח חשמל או מקור קרינה אחר), בשל חוסר מודעות מצד המתקין או המעסיק.

מהן הסכנות בחשיפה ממושכת לקרינה אלקטרומגנטית?

קרינה אלקטרומגנטית אמנם נחשבת לפחות מסוכנת מקרינה מייננת, אך גם לה עלולות להיות השפעות שליליות על בריאות האדם ותפקודו. מחקרים רבים נעשים בשנים האחרונות במטרה להצביע על הקשר בין חשיפה לקרינה לבין הופעתן של מחלות שונות, פגיעה בפוריות ופגיעה בתפקוד הקוגנטיבי. למעשה, הארגון הבינלאומי לחקר הסרטן (IARCׂ)  קבע בשנת 2001 כי מתקני חשמל החושפים את הציבור לאורך זמן (חשיפה ממושכת) לשדה מגנטי ממוצע (על פני 24 שעות) העולה על 2 מיליגאוס הינם "גורם אפשרי לסרטן"  (Possible Carcinogenic). קביעה זאת מבוססת על מחקרים שהראו כי בקרב אנשים החשופים לאורך זמן לשדה מגנטי שמעל 3-4 מיליגאוס, אחוז החולים בלוקמיה (סרטן הדם) היה גבוה פי אחד וחצי מאשר בקרב אנשים החשופים לשדה מגנטי בעוצמה נמוכה יותר.

על מי מוטלת האחריות להזמין את הבדיקה?

האחריות על הזמנת סקר בטיחות קרינה בעבודה מוטלת על המעסיק מתוקף חוקים ותקנות של משרד העבודה והרווחה. חלק מחובות המעסיק הן:

 • הקפדה על קיומה של סביבת עבודה בטוחה ובטיחותית עבור העובד
 • ביצוע בדיקות סביבתיות תקופתיות
 • אספקת ציוד מגן המתאים לסוג ולעמדת העבודה בה מוצב העובד

עם זאת, חשוב לציין כי על העובד חלה חובה לדווח למעסיקו על מפגע בטיחותי או בריאותו, על מנת שהאחרון יטפל בבעיה.

באיזו תדירות צריך לבצע סקר בטיחות קרינה בעבודה?

המלצתנו היא לבצע סקר בטיחות קרינה בעבודה אחרי כל ביצוע פעולה (תיקון, טיפול או התקנה) ברשת החשמל. מקומות עבודה נחשבים לסביבה דינאמית בכל הקשור לשינוייים ברשת החשמל, הן בתיקון תקלות והן בהתקנת מערכות או מכשירים חדשים דוגמת מזגן. כל פעולה כזו עלולה לשבש את התאימות האלקטרומגנטית ולהפיץ קרינה במקום העבודה ללא ידיעת העובדים. עם זאת, במידה ולא נעשתה פעולה כלשהי ברשת החשמל, אנו ממליצים לבצע סקר בטיחות קרינה בעבודה אחת לשנה. הסיבה לכך היא שבמשך הזמן עשויים להתבצע שינויים בגורמי קרינה חיצוניים, כמו אנטנות סלולאריות הנמצאות בקרבת מקום העבודה. שינויים של אנטנות קיימות והתקנת אנטנות חדשות עלולות להעלות את רמת הקרינה באיזור, ואף לחצות את הסף המותר על פי חוק.

מהו התקן המותר לחשיפה ממושכת לקרינה אלקטורמגנטית?

באופן כללי, משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה ממליצים לפעול בהתאם לעקרון "הזהירות המונעת" ולצמצם ככל האפשר את החשיפה לקרינה. בכל הקשור לחשיפה לקרינה ממושכת במקומות עבודה, המשרדים ממליצים על תקן משתנה אשר מבוסס על סמך חישוב של רמת הקרינה ומשך השהות במקום. כך לדוגמא, התקן המקסימלי במקרה של שהות בת 8 שעות במקום העבודה עומד על 10 מיליגאוס.

המלצת המשרד להגנת הסביבה בדבר התקן המותר לחשיפה ממושכת לקרינה במקום העבודה

באופן כללי, משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה ממליצים לפעול בהתאם לעקרון "הזהירות המונעת" ולצמצם ככל האפשר את החשיפה לקרינה. בכל הקשור לחשיפה לקרינה ממושכת במקומות עבודה, המשרדים ממליצים על תקן משתנה אשר מבוסס על סמך חישוב של רמת הקרינה ומשך השהות במקום. כך לדוגמא, התקן המקסימלי במקרה של שהות בת 8 שעות במקום העבודה עומד על 10 מיליגאוס.

אך המון חברות שלא רוצות להגביל את העובד במספר שעות העבודה הנהיגו תקן פנימי של 4 יחידות קרינה (מיליגאוס) המתאים ל 24 שעות ביממה.

ראו למטה את גרף החשיפה לקרינה המותר ביחס לשעות העבודה:

 

 

להזמנת השירות השאירו פרטים:

×
דילוג לתוכן