פרומאלדהיד ברחם

חשיפה לפורמלדהיד – כבר ברחם?

מחקר אמריקאי בדק ריכוזי רעלים המועברים לתינוק בעודו ברחם אימו

החשיפות של עוברים לכימיקלים ברחם או במהלך הינקות יכולות להיות מזיקות יותר באופן דרמטי מאשר חשיפות בשלבים מאוחרים יותר בחיים. קיימות עדויות מדעיות רבות שמעידות כי אכן לילדים יש סף זיהום נמוך יותר, ולכן הם נמצאים בסיכון גדול יותר.

כחודש לפני לידתו של התינוק, חבל הטבור מעביר לו 2.83 ליטרים של דם בכל יום, שנשאבים הלוך ושוב מהשליה עתירת החמצן והנוטריינטים אל התינוק שנמצא בתוך שק של נוזל אמניוטי. חבל הטבור מקשר בין האם לתינוק ומעביר לו נוטריינטים שמסייעים לעובר לגדול.

עד לא מזמן מדענים חשבו שהשליה וחבל הטבור מגנים על העובר המתפתח מפני קבלת כימיקלים ומזהמים מהסביבה לתוך הדם הטבורי שלו, אבל כיום אנו יודעים שהמצב רחוק מלהיות כזה: באותה שעה קריטית שבה האיברים, כלי הדם, הממברנות והמערכות בגוף העובר נבנות מתאים בודדים לצורתם המוגמרת באינטרוואל של מס' שבועות, חבל הטבור מביא לעובר לא רק את אבני הבנין של החיים, אלא גם אספקה שוטפת של כימיקלים תעשייתיים, מזהמים, וחומרי הדברה אשר עוברים דרך השליה באותה קלות בה עוברים גם שיירים כימיים תוצרי אלכוהול ועישון. זה "הנטל על הגוף" האנושי- הזיהום בתוך האנשים עצמם, אשר מתפשט לכל אחד בעולם, כולל תינוקות ברחם אימם.

במחקר בנושא שיזמה קבוצת EWGהאמריקנית (קבוצת פעולה למען הסביבה) בשיתוף עם חוקרים משתי מעבדות מובילות (Commonweal), נמצאו בממוצע 200 כימיקלים תעשייתיים שונים ומזהמים בדם הטבורי של תינוקות שרק נולדו. במחקר נבדקה תכולת דם טבורי של 10 תינוקות שנולדו באוגוסט ובספטמבר 2004 בבתי חולים בארצות הברית. הדם הטבורי נאסף ע"י הצלב האדום מיד אחרי ניתוק חבל הטבור.

בבדיקות הדם נמצאו סה"כ 287 כימיקלים שונים, בינהם מרכיבים של מוצרי צריכה, חומרי הדברה, ומזהמים תוצרי שריפת פחם, דלק, ואשפה.

מחקר זה מציג את תוצאות בדיקות הדם הטבורי הראשונות, בהם חיפשו 261 כימיקלים שונים, ואת הגילויים הראשונים שנמצאו בדם הטבורי בחיפוש 209 תרכובות בין הכימיקלים שנמצאו ישנם:

שמונה סוגים של כימיקלים פרפלואוריים (שהם חומרים שמכילים פחמן ופלואור ומשמשים כדוחי שומן וכתמים – בטפלון, אריזות של ג'אנק פוד, ביגוד וטקסטיל וכו', כולל הכימיקל PFOAשמגיע מטפלון, ואשר הצוות המדעי של ה-EPAהגדיר אותו לאחרונה כמסרטן אפשרי), עשרות חומרים שמשמשים לכיבוי אש ומכילים ברום, תוצרי הפירוק הרעילים שלהם, וחומרי הדברה רבים.

מבין 287 הכימיקלים שנמצאו בדם הטבורי של התינוקות שרק נולדו, ידוע ש- 180 הם מסרטנים לבני אדם וגם בחיות, 217 מתוכם נחשבים רעילים למח (נוירוטוקסינים) ולמערכת העצבים, ו-208 מהם גורמים למומים מולדים או להתפתחות אבנורמלית בחיות מעבדה. יצוין כי הסכנות שבחשיפה לתערובת החומרים המסרטנים והרעילים האלו לפני או אחרי הלידה מעולם לא נחקרו.

כפי שפורסם באתר cancer helpביולי 2009
×
דילוג לתוכן