הכר את אויבך…

ב"מדריך המזיקים" תמצא את כל המידע על סוגי מזיקים נפוצים: מי הם, מהם הרגליי הרבייה שלהם, מהו מזונם ומה סוג ההדברה המתאים להרחקתם. מידע נוסף תוכל לקבל מצוות המומחים שלנו בהדברה ירוקה שאינה פוגעת בבני הבית וחיות המחמד ומבטיחה הרחקת המזיקים באפקטיביות ולאורך זמן.

מכרסמים

המכרסמים עלולים להזיק לאדם, אם בהשחתת תוצרים חקלאיים או בנשיאת מחלות. כיום ניתן לרכוש מלכודות שכולאות בתוכן את המכרסם, או מלכודת דבק. שתי המלכודות לא יעילות לאורך זמן מכיוון שהמכרסם לומד להימנע ממגע עימן, בעקבות ניסיון של מכרסם אחר. לשם כך אנחנו כאן לטיפול היעיל ביותר .

זבוב

סוג זה כולל כמה מינים כגון זבוב הבית, הנפוץ והמוכר מאוד. כל המינים בסוג זה עלולים להיות נשאים של טפילים או מחלות שונות. מיני זבובי הפנים עלולים להיות נשאים של תולעת טפילית מסוג Thelazia המתרבה באזור העיניים. תולעת זו לרוב פוגעת ביונקי בר או חיות בית ולעתים רחוקות גם באדם.

פרעושים

הם סדרה במחלקת החרקים, המונה יותר מ־2,200 מינים הידועים למדע. בישראל ידועים כ-40 מינים. הפרעושים הם חרקים בעלי גלגול מלא הכולל ארבע דרגות: ביצה, זחל, גולם ובוגר. הזחלים ניזונים מחומרים אורגניים שונים, והבוגרים הם טפילים הניזונים מדם.

עכבישים

יצורים יבשתיים ממערכת פרוקי-רגליים המונה כ-60 אלף מינים.  כל העכבישניים חסרי מחושים, וגופם בנוי משני חלקים עיקריים: ראשחזה ובטן. לבני המחלקה ארבעה זוגות רגלי הליכה כשכל רגל בנויה משבעה פרקים וציפורניים.

דג הכסף

הוא חרק מחוסר כנפיים זריז שנרתע מאור. המין קיבל את שמו בשל הגוון אפור כסוף של גופו. הוא ניזון מחומרים שמוצאם צמחי, במיוחד מפחמימות כדוגמת סוכרים ועמילנים. דגיג כסף הסוכר הנפוץ המין המוכר ביותר לאדם בסדרת דגיגי כסף.

נחשים

הנחשים, כשאר הקשקשאים, עטויים במעטה קשקשים מחומר קרני, אשר אותו משילים מספר פעמים בתקופת חייהם. העור הישן נקרא "נֶשֶׁל" (כך גם אצל תולעים וחרקים אחרים). עקב התארכות גופם, איבריהם הפנימיים של הנחשים מאורכים, וגם האיברים הזוגיים סדורים אחד אחרי השני ולא זה לצד זה. בעזרת מערכת שרירים חזקה ומאה עד 400 חוליות מתפתל הנחש וכך מתקדם.

טרמיטים

יצורים דמויי תיקן או נמלה, קטנים , ולעתים קרובות חסרי עיניים וכנפיים. הטרמיטים ניזונים מכרסום עץ,ומסוגלים לעכל תאית במהירות וביעילות באמצעות חיידקים סימביוטיים.בארץ ישראל כמה סוגי טרמיטים,בעיקר לאורך מישור החוף ודרום הארץ.

פשפש

החרקים בעלי גלגול חסר המונה כ-80 אלף מינים. בישראל ידועים כ-800 מינים. הפשפשים הם סדרה במחלקת החרקים אשר מאופיינת בגפי פה המשמשים למציצת נוזלים. גודלם נע מ-1 מ"מ ועד 100 מ"מ. הם ניזונים בדרך כלל ממוהל צמחים או נוזלי גוף של בעלי חיים.

קרציה

הן על-משפחה של טפילים חיצוניים הניזונים מדם של יונקים, עופות, זוחלים ודו-חיים. קרציות הן גורם משמעותי בהעברת מחלות בין בני אדם ובעלי חיים. הנפוצות שבין המחלות אותן מעבירות הקרציות הן קדחת הקרציות, קדחת הבהרות וקדחת המערות.

דבורים

הדבורים התפתחו מקרובותיהן הצרעות, והן נבדלות מהן בתזונה המבוססת על צוף ואבקה, ולא על טרף, בשלב הזחל.

עש הבגד

עש הבגדים ניזון מאריגים עשויים צמר, משי או כותנה ובעיקר נמשך לבדים בעלי כתמי מזון וזיעה. התרבותו מהירה מאוד – בהטלה אחת נקבה עשויה להטיל עד 200 ביצים ולמרות זאת תוחלת החיים שלו נמשכת כשבועיים וחצי.

חדקונית

מין של חיפושית חוטם. זחֲלי החדקונית יכולים לקדוח חורים עד אורך של מטר בגזעי עצי הדקל ובכך להחליש את הגזע המארח ואף להורגו. על כן החדקונית נחשבת מזיק עיקרי במטעי דקלים,קוקוס ותמרים.

יונים

ציפורים אלו מצויים בכל מקום בעולם, אך המגוון הגדול ביותר של יוניים בעולם נמצא באזור אינדונזיה ואוסטרליה. קיימים בסך הכל כ-300 מינים. ליוניים מבנה גוף עבה, עם צוואר קצר ומקור קצר וצר. קני היוניים עשוי בדרך כלל מקלות. היוניים ניזונים מזרעים, פירות וצמחים.

נמלים

הנמלים חיות במושבות, כל חבורה עם קן משלה. בכל חבורה יש בעלי תפקידים שונים: מלכה, זכרים, פועלות וחיילות, ומבנה גופן מותאם לתפקידן. כל תושבי הקן פועלים כצוות, שמטרתו להרחיב את המושבה.

תיקנים

סדרה של חרקים בעלי גלגול חסר בתת-מחלקת תיקנים, הכוללת כ-3,500 מינים אשר רובם מצויים באזור הטרופי. חלק מן המינים הסתגלו לסביבת האדם, ותפוצתם הפכה לכלל עולמית בצמוד לתפוצת האדם. הם נחשבים כמזיקים לאדם, בעיקר משום שהם מעבירים מחלות ופוגעים בצמחים.

צרצרים

בארץ קיימים מספר סוגים שונים של צרצרים.

×
דילוג לתוכן