בדיקת קרינה לגני ילדים

חשיפת פעוטות לקרינה? לא משחק ילדים!

בדיקת קרינה לגני ילדים

ילדים ופעוטות נחשפים לעיתים לקרינה חריגה בגני ילדים, אשר עלולה לפגוע במצבם הבריאותי ואף לגרום להופעתן של מחלות שונות. ילדים קטנים רגישים יותר לקרינה ממבוגרים בשל המערכת החיסונית המוחלשת שלהם ולכן חשופים יותר לנזקי הקרינה מאדם בוגר. חשוב לציין כי הגנים מחוייבים על פי חוזר מנכ"ל לבצע בדיקת קרינה לפחות פעם בשנה, אך האחריות מוטלת גם על ההורים, אשר יכולים לדרוש מהגן לבצע את הבדיקה ובכך להבטיח את שלומם של הילדים.

אנו ב"גלית – החברה לאיכות הסביבה", מתמחים בביצוע בדיקות קרינה לגני ילדים על פי נהלי המשרד להגנת הסביבה. חברתנו בעלת וותק של יותר מעשרים שנים, מעסיקה בודקים מוסמכים בעלי ניסיון, ועובדת עם מכשור אלקטרוני העומד בתקנים של המשרד להגנת הסביבה.

השירות שלנו כולל:

  • הגעת בודק מוסמך לקרינה אלקטרומגנטית (מהנדס) מהמשרד להגנת הסביבה לאתר לביצוע בדיקת קרינה.
  • ביצוע מדידות ובדיקות קרינה אלקטרומגנטית: ELF – שדות מגנטיים וחשמליים.
  • ביצוע מדידות קרינה אלקטרומגנטית: RF – תדרי רדיו ואנטנות סלולאריות.
  • הבדיקה כוללת חקירה יסודית של כל מקורות הקרינה האפשריים, בתוך מבנה הגן ובחצר המשחקים: תעלות חשמל, ארונות חשמל, שנאים, ציוד ומכשור חשמלי, אנטנות סלולאריות ו-WiFi.
  • הגשת דו"ח מסכם, בפורמט ועל פי נהלי המשרד להגנת הסביבה, הכולל : עמודת תקן, משמעות ממצאי הבדיקה באתר הנבדק, טבלאות וניתוח התוצאות. הדו"ח קביל בבית המשפט וניתן להעבירו לגורמים חיצוניים (דוגמת חברת החשמל), על מנת שאלה יטפלו בבעיה.
  • הערכת סיכונים והמלצות לפתרונות כגון מיגון קרינה מארונות חשמל ועוד.

לפרטים נוספים והזמנות חייגו: 1-700-50-50-54

ילדים בגן

פרטים נוספים על הבדיקה ואודותינו:

שאלות ששאלו אותנו בנושא בדיקת קרינה בגני ילדים:

מהם מקורות הקרינה הנפוצים בגני הילדים?

מקורות הקרינה בגני הילדים רבים ומחולקים לשתי קטגוריות עיקריות: תחום תדרי הרדיו (RF = Radio Frequency) המופץ באמצעות אנטנות סלולאריות, מוקדי שידור ו-WiFi, ותחום רשתות החשמל (ELF = Extremely Low Frequency) המופץ באמצעות ארונות חשמל, קווי חשמל ותאורת רחוב, וכן ממכשירי החשמל הרבים המצויים בגן. מקורות הקרינה יכולים להיות גלויים וסמויים לעינינו. כך לדוגמא, במספר בדיקות שלנו נמצאה קרינה חריגה בארגז החול, שנבעה מכך שקווי חשמל תת קרקעיים עברו מן הרחוב לגן דרך חצר המשחקים. כך נוצר מצב בו אף גורם והורה לא היה מודע לכך שהילדים נחשפו לקרינה בזמן שהותם בארגז החול.

מהן הסכנות בחשיפה ממושכת לקרינה אלקטרומגנטית?

קרינה אלקטרומגנטית אמנם נחשבת לפחות מסוכנת מקרינה מייננת, אך גם לה עלולות להיות השפעות שליליות על בריאות האדם ותפקודו. מחקרים רבים נעשים בשנים האחרונות במטרה להצביע על הקשר בין חשיפה לקרינה לבין הופעתן של מחלות שונות, פגיעה בפוריות ופגיעה בתפקוד הקוגנטיבי. למעשה, הארגון הבינלאומי לחקר הסרטן (IARCׂ)  קבע בשנת 2001 כי מתקני חשמל החושפים את הציבור לאורך זמן (חשיפה ממושכת) לשדה מגנטי ממוצע (על פני 24 שעות) העולה על 2 מיליגאוס הינם "גורם אפשרי לסרטן"  (Possible Carcinogenic). קביעה זאת מבוססת על מחקרים שהראו כי בקרב ילדים החשופים לאורך זמן לשדה מגנטי שמעל 3-4 מיליגאוס, אחוז החולים בלוקמיה (סרטן הדם) היה גבוה פי אחד וחצי מאשר בקרב ילדים החשופים לשדה מגנטי בעוצמה נמוכה יותר.

מהו התקן המותר לחשיפה ממושכת לקרינה אלקטורמגנטית?

המשרד להגנת הסביבה ממליץ לפעול בהתאם לעקרון "הזהירות המונעת" ולצמצם ככל האפשר את החשיפה לקרינה. ערך הקרינה המקסימלי המותר עומד על 4 מיליגאוס, ועל כן – כל חריגה ממנו מהווה סכנה לשוהים באותו חלל.

האם ילדים חשופים יותר להשפעות הקרינה?

כן. ככל שגיל הילד עולה, כך המערכת החיסונית שלו מתפתחת ואיתה העמידות בפני קרינה. לכן ילדים נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר ממבוגרים בחשיפה ממושכת לקרינה.

האם גני ילדים מחוייבים לבצע בדיקות קרינה ובאיזו תדירות?

כן. גני ילדים מחוייבים על פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך לבצע בדיקת קרינה בגן לפחות פעם בשנה. הנחיות אלה נקבעו לאחר דיונים של ועדה מיוחדת שכללה מומחים מטעם משרדי הבריאות, החינוך והגנת הסביבה וכן מחברת החשמל. מסקנות הוועדה היו כי יש לפעול על פי עיקרון "זהירות מונעת" ולצמצם את הקרינה בגני הילדים ומוסדות החינוך השונים.

גן הילדים של הבת שלי לא ביצע בדיקת קרינה בשנה האחרונה. האם יש באפשרותי לפעול כהורה?

בהחלט. כאן המקום לציין כי האחריות לביצוע בדיקת קרינה לגן לא מוטלת רק על הגננות והעיריות, אלא גם עליכם ההורים. לאור העובדה שגן הילדים מחוייב לבצע בדיקת קרינה שנתית, ביכולתכם לדרוש ממנו שיבצע בדיקת קרינה לגן בהקדם.

להזמנת השירות השאירו פרטים:

×
דילוג לתוכן