כיצד מתנהלת בדיקה לקביעת מפגע ריח?

כיצד מתנהלת בדיקה לקביעת מפגע ריח?

הקושי העיקרי בביצוע בדיקת ריח נובע מהעבודה שריח הוא תחושה סובייקטיבית, כל אדם מגיב לריח בצורה שונה, חלק ירגישו ריח בריכוז נמוך יותר מאחרים, חלק יגדירו ריח מסוים כריח נעים ואילו אחרים יסלדו ממנו (נפוץ בעיקר עבור ריחות בישול). ע"כ הגדיר המשרד להגנת הסביבה שורה של פרמטרים המשמשים באפיון הריח.

  • סף גילוי הריח – הריכוז הנמוך ביותר עבורו 50% מהמריחים מדווחים על זיהוי ריח. ריכוז זה מוגדר גם כיחידת ריח אחת (OU).
  • עוצמת הריח / עוצמת תחושת הריח: אבחון הריח שנמצא מעל סף הריח. העוצמה נקבעת ע"י המריח ומתוארת במושגים כמו: אין ריח / ריח חלש מאוד / ריח חזק / ריח בלתי נסבל.
  • הטון ההכוני – המושג נגזר מהמילה "הדונה"- הנאה (Hedonism), רמת הנעימות של הריח שמשתנה מ-"4+" המתאר ריח נעים ועד "4-" המתאר ריח בלתי נעים. (תחושה זו משתנה במידה רבה מאדם לאדם ומושפעת במיוחד מהניסיון הקודם ומהרגשות בזמן תחושת הריח).
  • אופי הריח – הכוונה היא למה הריח דומה. לדוגמא: לגז אמוניה יש ריח חריף ומגרה, (אופי הריח יכול להשתנות עם המיהול).
  • המשרד להגנת הסביבה גם מסמיך אנשים כ"מריחים", מריחים הם אנשים שעברו הכשרה והדרכה על הפרמטרים השונים המשמשים לאפיון הריח, על גורמים המשפיעים על תחושת הריח ועל הסכנות האפשריות שבחשיפה לריחות שונים (אל תשכחו שהימצאותו של ריח מסוים בהכרח מצביע על נוכחותה של מולקולה תואמת) ובמידת הצורך הצוות גם יוכל לבצע איסוף של דגימות אוויר במכלי תת-לחץ מיוחדים שיועדו לאיסוף ריחות והעברתם אל בדיקת ריח במעבדה בהתאם לתקן האירופאי EN-13725

    צוות המריחים גם הודרך כיצד להתייחס לגורמי סביבה כגון רוח, רמת קרינה מהשמש, הימצאות מבנים ותנאים טופוגרפיים. נתונים אלו עוזרים בזיהוי מקור הריח וביצירת מודל פיזיקלי אשר מאפשר למפות את התפשטות המפגע.

במעבדה, מערבבים הבודקים את דגימת הריח שנלקחה מבית הלקוח עם תערובת של גזים ניטרליים (בדר"כ חנקן), ומשתמשים במכשיר בשם "אולפקטומטר" (Olfactometer) במטרה לקבוע בצורה מדויקת יותר את מאפייני הריח ע"פ הפרמטרים שהוצגו קודם.

בנוסף, בעזרת המידע הסביבתי שאספו המריחים בשטח ניתן לבנות מודל ממוחשב שעוזר לזהות את מקור הרוח ואת אופי ההתפשטות שלו כתלות ברוחות, שעות היממה וכו.

מידע זה חשוב ביותר כאשר מטרד הריח פוגע ביותר מאדם אחד וכאשר מקור הריח אינו חד משמעי או קבוע (למשל ריח שנפלט מארובה של מסעדה עלול לפגוע בתושבי בניין מסויים אבל רק במהלך חלק משעות היום ובתנאי רוח מסוימים, במצב שכזה המסעדה עשויה לנסות להתחמק מאחריות).

לידיעתכם:                                                                                                                                               המשרד להגנת הסביבה הוציא נוהל על פיו עוצמת הריח במקום מגורים אינה יכולה לעלות על אפס. כלומר בבית מגורים כלל לא אמורים להריח שום ריח מבחוץ, זכותכם לדרוש את סילוקו המלא של המפגע!

"גלית-החברה לאיכות הסביבה בע"מ" עובדת עם צוות מריחים מוסמכים ע"י המשרד להגנת הסביבה. הצוות שלנו בעל ניסיון רב באיסוף דגימות בזיהוי וניטרול גורמי שגיאה שעלולים להעיב על אמינות בדיקת הריח ויקשו על המטריד להתחמק מאחריות או לבקש בדיקות נוספות.

צוות הבודקים שלנו יכולים לבצע 2 סוגים של בדיקות.

  1. בבית הלקוח אשר סובל ממפגע ריח – מתאימה לאנשים פרטיים. במידה ואכן מתגלה מפגע ריח בבית הלקוח הדו"ח אותו אנו מוציאים קביל בביה"מ וע"פ חוק מחייב את הרשויות ואת בעל האתר המזהם לפעול לסילוקו המלא והמידי של המפגע.
  2. בדיקה במקור – מתאימה בעלי עסק אשר חשוב להם לשמור על איכות חיי השכנים והעובדים שלהם, אשר מעוניינים להרחיב את העסק שברשותם ואשר נזקקים לעזרה מול הרשויות (טופס 4), למידע נוסף על בדיקות ריח לעסקים .

צוות המומחים שלנו יוכל גם לייעץ ולספק פתרונות מעשיים לטיפול במפגע ובנוסף, הצוות המשפטי שלנו יספק לכם שעת יעוץ ראשונה בחינם ע"מ שתוכלו להתחיל ולפעול מול הרשויות המתאימות לסילוק המטרד.

במידה ואתם חיים בסמיכות למפגע ריח צרו עמנו קשר עוד היום בטלפון 1700-50-50-54 

×
צריך עזרה?
אנחנו כאן בשבילך.
דילוג לתוכן